Jestes tutaj:

Realizowanie projektow unii europejskiej >

Propozycje wspolpracy przedsiebiorstw >

Fuzje przedsiebiorstw >

Ocena przedsiebiorstw >

Firmy do przejecia >

Kupno przedsiebiorstw >

Sprzedaz przedsiebiorstw >

Transformacja produktow made in Poland/Germany >

Szukaj:

Strony ogolne:

Start

Impressum

Kontakt

Sitemap

Transformacja produktów made in Poland w made in Germany itd.

Pragniemy sie z Panstwem podzielic praktycznymi wnioskami dotyczacymi koniecznosci ekspansji polskich podmiotów gospodarczych na rynki globalne. Wspólpraca, a nastepnie integracja Polski z Unia Europejska stwarza zarówno perspektywy rozwojowe (dla dynamicznych) jak i zagrozenia (dla konserwatywnych) krajowych podmiotów gospodarczych. Jedna z prostszych dróg zwiekszenia konkurencyjnosci polskiego przedsiebiorstwa jest kooperacja z partnerem z Unii Europejskiej. Wspólpraca tego typu umozliwia bowiem dostep do rynków panstw rozwinietych, wspólna ekspansje do krajów WNP i dalszy rozwój technologiczny.

Wyniki bilansów importu i eksportu wykazuja istotne i ciagle rosnace znaczenie zarówno marki produktu, jak i kraju (regionu) pochodzenia w optymalizacji wyników finansowych. W przypadku koncernów operujacych globalnie, jak: Microsoft, Oracle, Daimler Chrysler, IBM, Nokia, Nissan i kilkuset innych decydujace znaczenie ma znak firmowy (logo i nazwa firmy). Natomiast dla dziesiatków milionów malych i srednich przedsiebiorstw jednym z decydujacych czynników powodzenia lub niepowodzenia rynkowego jest asocjacja produktu przez konsumenta z krajem (regionem) powstania jego postaci finalnej.

Moga miec przy tym miejsce dwa rodzaje asocjacji. Asocjacja pozytywna pojawia sie, jesli produkt pochodzi z kraju (regionu), który w opini miedzynarodowej stworzyl, rozwinal i pielegnuje najwyzszy poziom rozwoju technologicznego. Asocjacja negatywna ma miejsce gdy kraj (region) ten nie ma w danej dziedzinie tradycji, asocjacja najbardziej negatywna - jesli w dluzszym okresie czasu wytwarzano w nim produkty przestarzale i zlej jakosci. Asocjacje pozytywna konsumenta gwarantuja w dziedzinie budowy maszyn znaki pochodzenia: made in Germany, made in Swiss, czy made in Japan. W zakresie kosmetyków i koniaków jest to symbol made in France, mody - made in France, made in Italy. Negatywny odbiór konsumenta wywoluja generalnie oznaczenia made in Russia (z wyjatkiem kawioru i alkoholu) czy made in Ukraina.

W przypadku przedsiebiorców z Polski i innych krajów Europy Srodkowej jeden z najwiekszych problemów stanowi piecdziesiecioletnia przerwa w pielegnowaniu tradycji marek produktów, a takze olbrzymie opóznienie technologiczne i systematycznie pogarszanie sie jakosc produktów w ostatnim 50-leciu.

Wymiernym efektem tego jest, ze klient zarówno na rynkach wschodnich jak i zachodnich za porównywalne (a nawet i lepsze) produkty ze znakiem made in Poland jest sklonny zaplacic zaledwie 20 - 30% ceny towarów made in Germany.

Produkt made in Germany

W ostatnim dwudziestoleciu prekursorem procesów globalizacyjnych byla postepujaca specjalizacja obszarów geograficznych w produkcji podzespolów. W efekcie tego doszlo do zaniku wytwarzania produktów finalnych z komponentów produkowanych (calkowicie lub w przewarzajacym stopniu) w jednym kraju lub regionie. W kraju docelowym nastepuje jedynie assembling produktu finalnego z podzespolów wytworzonych w najrózniejszych regionach. W rzeczywistosci "made in Germany" pozostaje kontrola jakosci i czesto (lecz nie zawsze) technologiczna ewolucja produktu. Nalezy jednak podkreslic, ze te dwa ostatnie procesy maja decydujace znaczenie dla zachowania sie produktu u konsumenta. Polskie male i srednie przedsiebiorstwa dokonaly w ostatnim dziesiecioleciu olbrzymiego skoku technologicznego. W efekcie tego mozna znalezc coraz wieksza ilosc firm krajowych, które tak w zakresie jakosci produktów, jak i uslug sa w pelni konkurencyjne na rynku swiatowym. Niestety tylko nieliczni polscy przedsiebiorcy zauwazyli i potrafia wykorzystac w praktyce marketingowej efekt "Country-of-Origin" ("made in ...")

Wzrost zysku do 100% poprzez transformacje produktu made in Poland w made in Germany

Bezposrednia i najszybsza metoda zwiekszenia konkurencyjnosci polskich przedsiebiorstw jest przejecie strategii marketingowej "made in...."stosowanej powszechnie na rynku globalnym. W telegraficznym skrócie oznacza to zwiekszenie ceny (wartosci) polskich produktów i uslug przez zamiane w produkty made in Germany (lub made in France etc.).
Algorytm postepowania obejmuje przeniesienie miejsce ostatniego kroku produkcyjnego do Niemiec, co praktycznie mozna zrealizowac na rózne sposoby, np:
- Zalozenie wlasnej firmy w Republice Federalnej Niemiec
- Przejecie jednego z miliona malych lub srednich przedsiebiorstw niemieckich, które sa zaoferowane do sprzedazy (glówna przyczyna - brak nastepców w rodzinie)
- Zalozenie joint venture z partnerem niemieckim (lub z innego kraju UE)
Finansowanie wspólpracy firm Unii Europejskiej z partnerami polskimi.

W miare postepowania procesu integracyjnego Polski z Unia Europejska pojawiaja sie coraz to nowe mozliowosci finansowania wspólpracy polskich przedsiebiorstw z partnerami z UE, w tym przedsiebiorstwami polonijnymi przy wykorzystaniu bezzwrotnych dotacji na kooperacje z partnerami z UE z funduszy Unii Europejskiej i Rzadu Federalnego Niemiec. W kolejnym etapie ekspansji rynkowej mozna skorzystac ze srodków rzadowych takich jak program DEG (Deutsche Investitions-und Entwicklungsgesellschaft ) w Niemczech. Maksymalna kwota przyznawana przez DEG wynosi 200 000 DM dla kazdego partnera niemieckiego. Powyzsza strategia jest mozliwa równiez w szeregu innych programówregionalnych ( landowych ).

Powrót do góry