Jestes tutaj:

Niemieckie centra innowacyjne >

Innowacyjny region Stuttgart >

Polskie firmy w krajach UE >

Prawa wyborcze obywateli UE >

Rzadowy program wspolpracy >

Uznawanie kwalifikacji zawodowych w UE >

Wspieranie dzialalnosci gospodarczej >

Konsorcjum "Bioenergii" >

Szukaj:

Strony ogolne:

Start

Impressum

Kontakt

Sitemap

Innowacyjny region Stuttgart.

Region Stuttgart zalicza się do najważniejszych ośrodków gospodarczych o zasięgu światowym ukierunkowanych na technologię i dysponuje zrównoważoną strukturą gospodarczą. Ten wiodący region silnie gospodarczo rozwiniętego landu Badenii Wirtembergii - osiąga się tu niemal 30 procent tworzenia wartości w skali całego landu - jest rejonem zdecydowanie przemysłowym z tak kluczowymi branżami jak przemysł samochodowy z kooperantami, budowa maszyn i elektrotechnika. Istnieje tutaj mieszanka złożona ze światowych koncernów takich jak DaimlerChrysler, Bosch, Porsche, IBM, Hewlett Packard i mnóstwo znanych firm średniej klasy jak Stihl, Mahle, Märklin czy Kärcher.

Przy całkowitym obrocie przemysłu przetwórczego w wysokości 78 mld Euro Region Stuttgart jest najsilniejszym jeśli chodzi o obrót w sektorze przemysłowym regionem Niemiec. Również jako miejsce innowacji - rocznie ponad 8.000 zgłoszeń patentowych - obszar południowo-zachodni, a szczególnie Region Stuttgart zajmuje absolutnie wiodącą pozycję. Charakterystyczna dla regionu jest jego międzynarodowa orientacja i potęga eksportowa. Ten ośrodek gospodarczy jest uzupełniony o przez jedyną w swoim rodzaju infrastrukturę szkół wyższych i ośrodków badawczych o zasięgu europejskim, która zadbała o trwałe rekordowe zagęszczenie patentowe w regionie i stanowi ważny element dla dalszego rozwoju tego rejonu kraju oraz wspierania technologii przyszłościowych. W Unii Europejskiej Region Stuttgart jest miejscem nr 1 najbardziej zaawansowanej technologii, nigdzie indziej według danych Eurostat nie pracuje w branży wysokiej technologii tak duży odsetek (23%) wszystkich zatrudnionych.

Wokół klasycznych gałęzi przemysłu w regionie powstały wraz z nowoczesnymi technologiami informacyjnymi i telekomunikacyjnymi również inne dynamiczne gałęzie przemysłu rozwojowego. Wraz z takimi nazwami jak IBM, HP, debitel, Alcatel SEL oraz wieloma innowacyjnymi firmami średniej klasy i tymi dopiero startującymi region ten należy dzisiaj do najważniejszych europejskich rejonów technologii informatycznej. Liczne przedsiębiorstwa wytwarzające oprogramowanie oferują ukierunkowane na przemysł, wysoko wyspecjalizowane usługi i są tym samym w małym stopniu uzależnione od wahań koniunktury w zakresie nowej ekonomii. Także na rynku rozwojowym biotechnologii Region Stuttgart, który połączył się z Regionem Neckar-Alb (Tybinga i Reutlingen) w Bioregion STERN, dysponuje wysokim potencjałem innowacyjnym. Należy tu podkreślić bezspornie czołowe miejsce w skali międzynarodowej w dziedzinie biologii regeneracyjnej. 5,3 % zatrudnionych pracuje w dziedzinie badania i rozwoju. To w skali Niemiec najwyższy udział. Ta wysoka kwalifikacja odpowiada bezpośrednio gęstej sieci zbliżonych do przemysłu i ukierunkowanych na podstawy placówek badawczo-rozwojowych. Tworzą one owocną bazę dla wysokiego wymiaru potencjału innowacyjnego i transferu technologicznego, jak np. rozwój ogniwa paliwowego. Do tych instytucji należą:

Powrót do góry strony.